E-mail: | |
Jelszó: |
A máriatövis fogyasztása, az egyik legjobb módja a megfelelő májműködés és a helyes májfunkciók biztosításának. A kőtörőfűelősegíti a vírusos és a krónikus hepatitisz kezelését, valamint epehajtó és epekő hajtó szerként is használják.
- emésztési problémák (teltségérzet, puffadás stb. – különösen zsíros ételek után),
- magas vérzsírértékek (koleszterin),
- fáradtság,
- rejtélyes hátfájás,
- rejtélyes viszketés,
- tisztátalan bőr,
- fejfájás.
A WHO jelentése alapján a májbetegségek okozta halálesetek száma Európában, a haláloki sorrendben a 18-ig helyen áll. Magyarországon a krónikus májbetegségek relatív kockázata a férfiaknál 7,4-szerese, a nőknél 6,2-szerese az Európai Unió átlagának.A májbetegségek és a májzsugor okozta halálesetek száma Európában, a haláloki sorrendben a 18-ig helyen áll.
Gyógyszerek által okozott gyakori betegség: májkárosodás
A májban nincsenek idegek, nem fáj, ha valamilyen működésében zavar keletkezik. Ha az orvos mégis májfunkció károsodást állapít meg, említsük meg neki, milyen gyógyszereket szedünk. Ne feledkezzünk meg a vény nélkül kapható készítményekről, sőt a különböző táplálékkiegészítőkről, gyógyteákról sem!
Az esetek egy részében az arra érzékeny egyéneknél a májkárosodás váratlanul következik be, és a pontos mechanizmusa nem ismert. Más esetekben előre megjósolható, a bevett dózis nagyságától függő, közvetlen mérgező hatás következtében a májsejtek elhalnak. Ilyen elváltozást okoz például a paracetamol, mely a májban bomlik le. Nagy adagok bevételekor a lebontó enzim túltelítődik, és emiatt a többi hatóanyag egy másik enzimen keresztül kezd átalakulni, melyek terméke azonban mérgező hatású a májra.
A túladagolást követő első néhány órában hányinger, hányás jelentkezik, majd ezek a tünetek elmúlnak és ezután 24-48 óra múlva súlyos mérgezéses tünetek lépnek fel, melyet szigorúan kórházban kell kezelni, mert életveszélyes is lehet.
Májenzimszint-emelkedés: Jó példa erre az izoniazid, a tüdőtuberkulózis megelőzésére és kezelésére alkalmazott szer, mely az esetek körülbelül 20 százalékában okoz májenzimszint-emelkedést, mely az enyhe májkárosító hatás tünete. Ez a legtöbb esetben átmeneti, magától elmúló mellékhatás. Egyes embereknél (az esetek 1 százalékában) károsodik az egyik lebontó reakció, és az izoniazidnak mérgező bomlástermékei képződnek, melyek vírus által kiváltott hepatitisztüneteit utánzó betegséget okoznak.
Allergiás reakció: Néhány esetben a gyógyszerből származó bomlástermék aktiválja az immunrendszert, úgymond allergiás reakciót vált ki a májban, és ez az immunreakció károsítja a májat.
A férfi nemi hormonok közül a metil-tesztoszteron enyhe dózis-függő sárgaságot vagy májgyulladást okozhat, mely a gyógyszer szedése után megszűnik.
Gyakori májkárosító gyógyszerek
A vérnyomáscsökkentőként alkalmazott metildopa krónikus aktív hepatitiszt is indukálhat, hatására megemelkedhet a májenzimek szintje és májsejt elhalás is létrejöhet. A baktériumellenes hatású nitrofurantoin is okozhat krónikus aktív májgyulladást, de epepangásos sárgaságot és egyéb májelváltozásokat is.
Egyes koleszterinszint csökkentő szerek is károsíthatják a májat, a nikotinsav májgyulladást és epepangást válthat ki, míg a klofibrát a májenzim szintek emelkedését okozhatja Zsírmájat okoz a krónikus alkoholfogyasztás, szteroid típusú gyulladáscsökkentő szerek, a gyulladáscsökkentő fenilbutazon, a köszvény kezelésére alkalmazott allopurinol és atetraciklin típusú antibiotikumok nagy adagban szedve.
A különböző pszichés állapotokban alkalmazott klórpromazin az akut májgyulladás mellett sárgaságot is kiválthat, és ez jellemző más antipszihotikus hatású szerekre is, bár kisebb mértékben. Epilepsziaellenes szerek, például a fenitoin és akarbamazepin egyes esetekben akut májsejt elhalást okozhatnak.
Évek óta köztudott a fájdalomcsillapítók egészségre gyakorolt negatív hatása, mégis akárhányszor rosszul érezzük magunkat, mindannyiszor gondolkodás nélkül a gyógyszeres fiókba nyúlunk. Lényegtelen, hogy ezt tudatlanságból, vagy felelőtlenségből tesszük, az eredmény ugyanaz: rendszeres szedésük által komolyabb, akár visszafordíthatatlan gondokat is okozhatunk szervezetünkben.
Hadjárat az Algopyrin ellen
A metamizol–nátrium káros hatásai miatt betiltott Algopyrin nagy port kavart. Az említett fájdalomcsillapító 400 mg metamizolt tartalmaz, amely hatóanyagot a '80-as években több országban is betiltották súlyos immunrendszert károsító hatása miatt. Emellett nem megfelelő alkalmazása szív- és érrendszeri panaszokat is okozhat, illetve károsíthatja a vesét.
Minél hatásosabb, annál veszélyesebb
Szinte nincs is olyan reklámblokk, mely alatt minimum kétszer ne találkoznánk láz- és fájdalomcsillapító hirdetésekkel. Ígérik, hogy percek alatt elmulasztják minden gondunk-bajunk, viszont azt nem teszik hozzá, hogy mindezt milyen áron. Ezek a gyógyszerek ugyanis minél „jobbak”, azaz minél gyorsabban hatnak, annál inkább károsítják a szervezetünket, mivel olyan óriási dózisban juttatják be a méreganyagokat, hogy azt nem, vagy csak nagyon nehezen tudjuk lebontani, újabb betegségeket generálva ezzel.
Májgyilkos paracetamol
A téli időszak nagy „slágerei” a megfázás elleni italporok, melyeket a kívánt hatás, valamint finom ízük miatt szívesen fogyasztunk, akár tea helyett is. Pedig nagyon fontos, hogy tartsuk be az előírt adagot - bár jobb, ha napi egy pohárnál megállunk -, különben súlyosan károsíthatjuk májunkat, akkor is, ha csupán egy kicsit léptük túl az ajánlott mennyiséget. A benne található anyag, a paracetamol bomlástermékei ugyanis oda rakódnak le, és mérgeznek hosszú időn keresztül.
A GRAFIKON ÖNMAGÁÉRT BESZÉL
GYILKOS ÜZLET A GYÓGYSZERIPAR
Egy 2007-es írországi in vivp patkányokon végzett ethanolos májkárosítással járó kísérlet bebizonyította, hogy a Phyllanthus amarus jelentősen képes javítani a roncsolódott májszöveti regenerációt és segít normalizálni az ismert májfunkció értékeket.
A kőtörőfű elősegíti a vírusos és a krónikus hepatitisz kezelését, valamint epehajtó szerként is használják. Igen jól alkalmazható az epekő tisztításában és kialakulásának megelőzésében.
Embereken végzett klinikai vizsgálatok azt igazolják, hogy ennek a gyógynövénynek a használatával javul a májműködés és enyhül a hepatitisz által okozott kórtünet.
Kutatások a HIV-fertőzés elleni hatásáról:
Az Indian Journal of Medical Sciences (Az orvostudományok indiai szaklapja) 2003-ban beszámol a University of Mumbai egyetem kutatási eredményeiről, miszerint a Phyllanthus niruriból kivont alkaloidák biztató eredményeket mutatnak HIV-fertőzés elleni küzdelemben.
A KŐTÖRŐ FŰ vírusölő, májvédő, epehajtó szer, vizelethajtó, kőkihajtó szer, vértisztító szer, immunrendszer szabályozó, köhögés elleni szer, vérzéscsillapító
A Máriatövis kivonat akut és krónikus májkárosodások (alkoholizmus, hepatitis stb.) megelőzésében és kezelésében használható. A Sylimarin védi a májat a toxikus anyagokkal szemben, lassítja a májkárosodást, gyorsítja a szövetek regenerálódását és segíti a további károsodások kivédésében.
A máriatövis a világ egyik legerősebb méregtelenítője. A máriatövist orvosi gyógynövényként már a 19. század végén is használták a máj védelme érdekében. A népiesen csak ’őszbogáncsként’ nevezett gyógynövény méregtelenít, és támogatja a máj létfontosságú funkcióit. A máriatövis csodás összetevőinek – különösképpen a szilimarinnak, és annak egyik kivonatának a szlibininnek – hála erős antioxidáns és gombaölő tulajdonságokkal rendelkezik. Nem csupán a májban, hanem az egész szervezetben képes kifejteni ezen jótékony hatásait az egészség megőrzése érdekében. A kutatások szerint a máriatövis fogyasztásával enyhíthetőek a zsírmáj, a májgyulladás, a májzsugor, de még a májrák által okozott tünetek, panaszok és fájdalmak is.
A máriatövis fogyasztása, vagy az általunk is ajánlott májvédő kúrák alkalmazása az egyik lehető legjobb módja a megfelelő májműködés és a helyes májfunkciók biztosításának.
A máriatövis egészségmegőrző jelentőségéről sokat elárul az a tény is, hogy 2013-ban Magyarországon ’Az év gyógynövényének’ választották meg.
A máriatövis és kőtörőfű tartalmú HEPATOP étrend kiegészítő megvásárolható a biopatika webáruházban:
Cimkék:MÁRIATÖVIS, KŐTÖRŐFŰ